Naši na mori

Aj námorný jachtári z nášho klubu boli po ročnom pôste v roku 2021 aktívni. Už v apríli sa Ľubomír Macejka zúčastnil prestížnej Velikonočnej regaty, v ktorej s českým tímom Sea-U v konkurencii 36 posádok obsadili prvé miesto.

V máji sa konal ďalší ročník regaty Memoriál Vlada Psalmana, ktorej sa zúčastnilo 15 posádok. Zvíťazila martinská posádka Miroslava Barana. Naši obsadili ďalšie tri priečky. Druhé miesto patrilo posádke Petra Čecha. Posádka Ľuba Macejku s Miloslavom a Borisom Psalmanovými, Máriou Fiantokovou a Milanom Strakom, neobhájila víťazstvá z rokov 2018 a 2019 a musela sa uspokojiť s tretím miestom. Skvelé štvrté miesto vybojovala posádka Ivana Švančaru s Jozefom Urbanom.

Odchovanec nášho klubu Miroslav Jakubčík a Marek Čulen sa presunuli zo stredomoria na sever Európy a na ich novej lodi Sabre II v Severnom mori a na Atlantiku v priebehu roka absolvovali kvalifikačné plavby a preteky potrebné k účasti na najväčšej udalosti offshorového jachtingu Rolex Fastnet Race. Za sezónu naplávali bezmála 3000 námorných míľ od Nemeckého Bremerhaven až po Cascais v Portugalsku. Zúčastnili sa jednej z najstarších námorných regát Cowes-St.Malo Dinard Race, v ktorom sa od roku 1906 preteká o Pohár krála Edwarda VII.

V auguste obsadili v konkurencii viac ako 300 lodí 174. miesto na 49. ročníku Fastnet Race, ktorý patrí k najväčším a najnáročnejším offshorovým pretekom.

Krásnu expedičnú plavbu, dlhú bezmála 2000 námorných míľ, preplávali na svojej lodi Night Sky Peter Čech a Matúš Orlovský. V októbri vyplávali zo Sardínie a so zastávkami na Baleárskych ostrovoch, pobreží Andalúzie a v Gibraltáre. Na Atlantický oceán vyplávali z prístavu La Linea na Gibraltári. Po piatich dňoch plavby pristáli na ostrove Porto Santo – mieste pôsobiska Krištofa Kolumba, a následne v prístave Funchal na Madeire. Odtiaľ po krátkej pauze pokračovali na Kanárske ostrovy. Svoju plavbu ukončili na ostrove Lanzarote. Počas celej plavby bolo priaznivé počasie zväčša so severozápadným vetrom s občasným bezvetrím. V maríne Rubicon,v mestečku Playa Blanca kde s loďou kotvili, v tom čase práve štartoval závod cez Atlantik na minilodiach vlastnej výroby o dĺžke 5.80m. Jednotlivých etáp plavby sa zúčastnili i ďalší členovia klubu napr. Ján Matuška, Martina Današová, Miloslav Psalman.

V apríli 2022 plánujú Peter ,,Pecino“ Čech a Matúš Orlovský plavbu späť na Sardíniu a hľadajú posádku na jednotlivé etapy. Ktorý člen klubu sa prihlási ako ďalší a vyskúša offshore yachting?

Novinky Späť na

Partneri